پنج شنبه , ۱۰ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
صفحه اصلی » اخبار علوم و فناوری » چاپ ۳ بعدی شیشه محقق شد+تصاویر

چاپ ۳ بعدی شیشه محقق شد+تصاویر

با تلاش محققان موسسه فناوری ماساچوست، فناوری چاپ سه بعدی در حال گسترش به دنیای ریخته‌گری شیشه است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ام‌آی‌تی، دنیای چاپ سه بعدی روز به روز در حال گسترش است و اکنون به لطف محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، چاپ سه‌بعدی به جهان شیشه‌ای قدم می‌گذارد.

باور کنید یا نه، شیشه مذاب آخرین بخش از چاپ سه‌بعدی است که محققان MITمعتقدند جهان را متحول خواهد کرد.

“چیکارا اینامورا”، “مایکل استرن”، “دانیل لیزاردو”، “پیتر هوک” و “نری اوکسمن” محققانی هستند که این روش را توسعه داده و ابداع کرده‌اند و نتایج خود را در مجله ۳D Printing and Additive Manufacturing منتشر کرده‌اند.

سیستم ایجاد شده توسط این محققان نه تنها کنترل مواد داغ شیشه را فراهم می‌کند، بلکه یک محصول نهایی بی‌نقص نیز تولید می‌کند.

ترکیب روش “تولید افزودنی” با شیشه‌های مذاب، یک مسیر بالقوه را برای تولید هندسه‌های بسیار پیچیده و اشیای سفارشی‌ طراحی‌ شده ایجاد می‌کند، در حالی که شفافیت نوری و پایداری شیمیایی که در فرآیندهای تولید سنتی امکان‌پذیر است حفظ می‌کند.

محققان این چاپگر جدید را “G۳DP۲” نام گذاشته‌اند.

اما این چاپگر چه کاری انجام می‌دهد؟

چاپگر “G۳DP۲” یک پلتفرم جدید برای شیشه‌های مذاب است که سیستم کنترل حرارتی دیجیتال را با سیستم کنترل حرکت چهار محوره، همراه با معرفی قابلیت‌های تولید در مقیاس صنعتی با افزایش میزان تولید و ارائه محصول قابل اطمینان ترکیب می‌کند.

اساسا این چاپگر یک ابرچاپگر سه‌بعدی است که غیرقابل تصور است.

محققان MIT معتقدند که این چاپگر سه‌بعدی برای اولین بار شفافیت مطلوبی را برای ایجاد چاپ شیشه با کیفیت بالا ارائه می‌دهد.

آنها می‌گویند ذرات سیلیکات شیشه در رزین به حالت تعلیق درمی‌آیند و این اجازه می‌دهد تا آن را پس از حذف رزین به اشکال هندسی پیچیده دربیاورد.

به گفته محققان، این روش برای ساخت قطعات کوچک و بسیار دقیق مانند ریزسیال‌ها و قطعات نوری مناسب است، زیرا که دقت بالا و شفافیت نوری را در اختیار قرار می‌دهد.

این پروژه دارای دو هدف است: ۱) ایجاد یک چاپگر سه‌بعدی در مقیاس صنعتی و ۲) ساخت یک ساختار شیشه‌ای مناسب برای چاپگر سه‌بعدی که قادر به برآورده کردن انتظارات سیستم جدید در تولید صنعتی باشد.

چاپگر G۳DP۲ با استفاده از یک جعبه بسته و گرم برای نگه داشتن شیشه ذوب شده و یک کنترل حرارتی برای چاپ کار می‌کند. سپس درست مثل یک چاپگر سه‌بعدی معمولی، یک صفحه به سمت پایین حرکت می‌کند تا چاپ انجام شود.

محققان معتقدند که این نوآوری می‌تواند برای ساخت دکوراسیون و یا ساخت و ساز ساختمان استفاده شود. در نهایت، این چاپگر سه‌بعدی می‌تواند تجاری شود و به مردم کمک کند تا چیزهای بیشتری نسبت به همیشه بسازند.

انتهای پیام

درباره‌ admin

این مطلب را نیز بخوانید

چگونه سرعت رایانه خود را تا ۳۰ برابر افزایش دهیم؟

بالا بردن سرعت سیستم‌های کامپیوتری دغدغه بسیاری از افراد است که این اتفاق به کمک …