جمعه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
آخرین خبرها
صفحه اصلی » دنیا » معرفی رشته نقشه برداری

معرفی رشته نقشه برداری

معرفی رشته کارشناسی مهندسی عمران گرایش نقشه برداری

معرفی رشته کارشناسی مهندسی عمران گرایش نقشه برداری: 

مهندسی نقشه برداری رشته ای است که به مباحثه مربوط به روشهای مختلف جمع آوری اطلاعات زمینی به منظور تهیه نقشه برای کاربران مختلف از روشهای متفاوت می پردازد.

اصولاً لزوم تهیه نقشه کاملاً واضح و روشن است برای مثال در فعالیتهای عمرانی نظیر احداث راهها، خطوط انتقال نیرو و آب، احداث تونل و مترو و مواردی دیگر وجود یک نقشه مناسب اولین و ضروری ترین پارامتر می باشد.

طرح و اجرای برنامه های عمرانی و مطالعات مربوط به زمین به اطلاعات دقیق در زمین نیاز دارد و رشته مهندسی عمران نقشه برداری پاسخگوی این نیاز است.

نقشه برداری علم و فن پردازش، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات مکانی به منظور اجرای پروژه های عمرانی است یعنی هنگامی که مکان ساخت یک سازه تعیین می‌شود، اولین کار نقشه‌برداری است تا پستی بلندی‌ها و نقشه مربوط به آن منطقه مشخص شده و بر اساس آن، مکان خاک برداری، میزان خاک برداری و نحوه خاک برداری تعیین گردد و در نهایت سطح مناسب برای پی سازی سازه مورد نظر آماده شود.

داوطلبان ورود به رشته عمران گرایش نقشه برداری باید در ریاضیات (هندسه، مثلثات) و فیزیک دوره دبیرستان قوی بوده، علاقه مندی و آمادگی جسمی لازم (برای کارهای صحرایی و …) را دارا باشند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی نقشه برداری، معرفی رشته های ارشد و دکتری مهندسی نقشه برداری (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

درس های مهم رشته نقشه بردای:

ضرایب و عنوان درس های اختصاصی رشته ی مهندسی عمران در آزمون سراسری به شرح زیر است:

ریاضیات:۴، فیزیک مکانیک (فیزیک):۳، شیمی:۱، درس های فنی:۲ ضرایب درس های فنی برای دارندگان دیپلم های هنرستان های فنی و حرفه ای و کشاورزی نظام قدیم آموزش متوسطه لحاظ خواهد شد.

نقشه برداری به شاخه های مختلفی تقسیم می شود :

۱- Geodesy (ژئودزی): علمی است که هدف از آن تعیین شکل و اندازه زمین و مختصات نقاط روی سطح زمین و یا بالای آن و همچنین بررسی تغییرات زمانی در شکل و میدان ثقل زمین می باشد.

ژئودزی خود به گرایش های مختلفی تقسیم می شود مانند :

الف- ژئودزی فیزیک – (فیزیکال ژئودزی): هدف تعیین پارامترهای میدان ثقل زمین

ب- ژئودزی دینامیک: هدف بررسی تغییرات لحظه ای در شکل و اندازه زمین

ج- ژئودزی ماهواره ای: هدف تعیین مختصات با روش های ماهواره ای نظیر LLR – SLR , GPS

۲- فتوگرامتری: علمی است که هدف از آن تعیین مختصات نقاط است با استفاده از اطلاعات بدست آمده از روی عکس که این رشته نیز به گرایش های مختلفی تقسیم بندی می شود.

الف- فتوگرامتری هوائی: هدف تهیه نقشه جهت مناطق وسیع یا مناطقی است که بروشهای زمینی نمی توان از آنها نقشه تهیه کرد.

ب- فتوگرامتری برد کوتاه: هدف تعیین مختصات نقاط به شرطی که فاصله نقاط تا دوربین عکسبرداری خیلی کم باشد این شاخه از فتوگرامتری در فعالیت های صنعتی نیز استفاده می شود.

۳- سنجش از راه دور: در این رشته از اطلاعات بدست آمده از تصاویر ماهواره ای جهت تهیه نقشه استفاده می شود.

۴- GIS: موضوع رشته مهندسی سامانه اطلاعات مکانی اخذ، ذخیره سازی، بازیابی، مدیریت و پردازش داده های مکانی و توصیفی از طریق نقشه های مکانی، موضوعی، داده های آماری است. همچنین نمایش و کاربرد اطلاعات حاصله به اشکال گرافیکی، رقومی و متنی جهت تعیین موقعیت، شکل و سایر خصوصیات اشیاء از دیگر موضوعات این رشته است.

۵- هیدروگرافی: هیدروگرافی شاخه ­ای از ژئودزی می ­باشد که با مشاهدات و توصیف خصوصیات اقیانوس ­ها، دریاها، نواحی ساحلی، دریاچه­ ها و رودخانه­ ها و همچنین پیش­بینی تغییرات آنها سرو کار دارد. هدف از این علم اندازه ­گیری و ترسیم پارامترهایی برای توصیف دقیق طبیعت و شکل بستر دریا نسبت به موقعیت جغرافیایی عوارض زمین و دیگر ویژگی­ حرکت­ های دریا به منظور ایجاد امنیت جهت ناوبری دریایی می ­باشد.

معرفی رشته نقشه برداری,آشنایی با رشته نقشه برداری

رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است

توانمندی ها و ویژگی های لازم در نقشه برداری و عمران:

یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان رشته های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت کارش باشد.

با توجه به کمیت و کیفیت درسهایی که در این رشته ارایه می‌گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد. همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم و دقت کافی در بسیاری از مسایل را داشته باشد. 

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد اجرایی و نظری و آزمایشگاهی است. در این میان عده ای از مهندسین جذب کارهای اجرایی می شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه های داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کارهایی که به ریاضیات قوی و صبر و حوصله بسیار نیاز دارد.

شایان ذکر است که بسیاری از کارها و طرحهای عمرانی در خارج از  شهری بوده و فعالیت نسبتا زیادی را می طلبد لذا داوطلب این رشته باید علاقه مند به کارهای عمرانی بوده و توانایی کار در محیط های پرجمعیت را داشته باشد. 

اشتغال

دانش اموختگان رشته نقشه برداری در هر مقطعی اعم از دیپلم هنرستان و به بالا به سرعت جذب بازار کار می شوند به دلیل اهمیت این رشته در کارهای عمرانی و محاسبات سنگین ریاضی و تئوری خطاها کسب مدرک در این رشته کار اسانی نیست. از این رو دانشجویان این رشته حتی در هنگام تحصیل نیز با پیشنهادات کار فراوانی روبه رو می شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتی رانی، سازمان جغرافیایی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروها مصلح، سازمان نقشه برداری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بخش خصوصی از جمله محل های جذب فارغ التحصیلان این رشته است.

از لحاظ بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته امکان حضور درسازمان های مربوط به شهرسازی و شرکت در پروژه‌های عمرانی در زمینه‌های گوناگون مثل راه سازی، پل سازی ـ امور مربوط به سازه های آبی و دریایی را دارند و در مجموع مسئولیت طرح اجرا و نظارت این گونه مسائل را می توانند بر عهده بگیرند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

وقتی کسی صحبت از سازندگی می‌کند اولین چیزی که به ذهن هر کس می رسد پل، سد، کارخانه و کارگاه است که ساخت بنای همه این ها بر عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است. در کشور ما نیز که فعالیت های عمرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد کل بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد، بازار کار یک مهندس عمران از مهندسین رشته‌های دیگر بیشتر است. به ویژه این که کشور ما بعد از انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است.

با توجه به روند رو به رشد ساخت و ساز بناهای شهری در ایران و احتیاج به مسکن و ساختمان به نظر می رسد بازار کار این رشته همچنان پویا و پرتحرک باشد.

گردآوری: بخش علمی بیتوته

درباره‌ admin

این مطلب را نیز بخوانید

نحوه محاسبه حجم فایل یک تصویر در فتوشاپ

به گزارش کانون تبلیغات طراحان عصر دانش ، نحوه محاسبه حجم فایل یک تصویر در …