یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
آخرین خبرها
صفحه اصلی » دانش » (قسمت ۱۸) آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن

(قسمت ۱۸) آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن

آموزش جامع نرم‌افزار مایکروسافت ورد در باشگاه خبرنگاران جوان ارائه شده است؛ برای آشنایی کامل با این برنامه کاربردی با ما همراه باشید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرفصل و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوریگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از شرکت‌هایی که در زمینه ساخت و عرضه نرم افزارهای گوناگون  فعالیت چشم‌گیری داشته، شرکت مایکروسافت است. این شرکت طیف وسیعی از نرم افزار‌های کاربردی از جمله ویرایش متن، ویرایش عکس، مدیریت سایت، ابزار مهندسی و … را تولید کرده و در قالب مجموعه Microsoft Office در دسترس کاربران سراسر جهان قرار داده است.

در این سری از جلسات آموزشی قصد داریم به نرم افزار مایکروسافت ورد بپردازیم. برنامه Microsoft Word یک برنامه تجاری-بازرگانی برای ارائه مطلب است که توسط شرکت Microsoft برای سیستم عامل‌های ویندوز و مکینتاش (نسخه ۸) نوشته و عرضه شده است. نسخه‌ای که این آموزش در قالب آن تهیه شده است Microsoft Word 2010 است. برنامه Microsoft Word ابزاری برای ارائه اطلاعات است که از انواع متن‌ها، شکل‌ها، طراحی‌ها، عکس‌ها و رسانه‌های چندگانه در کنار سایر محصولات Microsoft Office مانند Excel، پشتیبانی می‌کند.

شما می‌توانید قسمت قبلی آموزش Microsoft Word از طریق لینک زیر مشاهده کنید:


بیشتر بخوانید: آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی جدول بندی و قالب سازی در متن (قسمت ۱۷)


چگونگی ایجاد حاشیه در مایکروسافت ورد

در این فصل در مورد تنظیم کردن حاشیه‌های سند در نرم افزار Word 2010 بحث خواهیم کرد. حاشیه، همان فضای بین لبه‌ صفحه و متن است. می‌توانید حاشیه‌ بالایی، پایینی، چپ و راست سند خود را تنظیم کنید. به صورت پیش‌فرض، مایکروسافت Word حاشیه‌های بالا و پایین و چپ و راست را تا اندازه‌ یک اینچ تنظیم می‌کند.

طبق تصویر زیر، ما حاشیه‌های بالا، پایین، چپ و راست را نشان دادیم، اگر شما متن خود را در کل صفحه نوشته باشید، مایکروسافت Word به اندازه‌ یک اینچ در پایین صفحه حاشیه خواهد گذاشت.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرفصل و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

تنظیم کردن حاشیه‌ها:

مراحل زیر به شما نشان می‌دهند که چگونه برای یک سند حاشیه تنظیم کنیم.

مرحله‌ اول: سندی که می‌خواهید حاشیه‌هایش را تنظیم کنید را باز کنید. اگر می‌خواهید فقط در قسمت خاصی از سند‌، حاشیه اعمال شود، آن قسمت را انتخاب کنید.

مرحله دوم: روی نوار Page Layout کلیک کنید و سپس در گروه Page Setupروی دکمه‌ Margins کلیک کنید.  با این کار فهرستی از گزینه‌ها را که ‌می‌توانیم انتخاب کنیم، برای ما نمایش داده می‌شوند، اما شما باید گزینه‌ Custom Margins را که در پایین صفحه قرار دارد، انتخاب کنید. می‌توانید از حاشیه‌هایی که در فهرست وجود دارند هم یک حاشیه انتخاب کنید، اما با انتخاب Custom می‌توانید تسلط بیش‌تری روی تمام این تنظیمات داشته باشید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرفصل و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله سوم: طبق شکل زیر ممکن است شما یک پنجره محاوره‌ای برای تنظیم حاشیه‌های بالا، پایین، چپ و راست، مشاهده کنید. برای اعمال کردن حاشیه‌ روی قسمت مورد نظر یا روی کل متن، گزینه‌ Apply to را انتخاب کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرفصل و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله چهارم: اگر می‌خواهید سند را محدود کنید یا اگر می‌خواهید یک اندازه مضاف بر اندازه‌ پیش‌فرض در یک جهت اعمال کنید، این اندازه را در چهارچوب Gutter بنویسید، و در فهرست Gutter Position، جهتی را که حاشیه در آن اعمال خواهد شد را انتخاب کنید. بعد از تنظیم کردن همه‌ اندازه‌های مورد نظر برای تمام حاشیه‌ها، دکمه‌ OK را بزنید تا این تغییرات روی حواشی اعمال شوند.

روش ساخت سرفصل و پاورقی در مایکروسافت ورد

در این فصل، در مورد روش ساخت سرصفحه و پاورقی در مایکروسافت Word 2010 بحث می‌کنیم. سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها قسمت‌هایی از سند هستند که اطلاعات مخصوصی از جمله شماره‌ صفحات، موضوع سند، لوگوی شرکت یا موسسه، تصاویر و غیره را در خود جای می‌دهند. سرصفحه در بالای هر صفحه ایجاد می‌شود و پاورقی در پایین هر صفحه قرار می‌گیرد.

اضافه کردن سرصفحه و پانویس:

مراحل زیر به شما کمک می‌کنند تا در سند Word، سرصفحه و پانویس ایجاد کنید.

مرحله اول: روی نوار Insert Tab، و همچنین روی هر کدام از گزینه‌های Header button یا Footer button که می‌خواهید اول ایجاد شود، کلیک کنید. فرض کنید که می‌خواهید یک سرصفحه اضافه کنید؛ هنگامی که روی گزینه Header button کلیک کنید، یک فهرست از سرصفحه‌های پیش فرض برای شما نمایش داده می‌شود که به راحتی با کلیک کردن روی آنها می‌توانید سرصفحه‌ دلخواه خود را انتخاب کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله دوم: زمانی که سرصفحه‌ مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید، آن سرصفحه به صورت قابل ویرایش روی سند شما اعمال خواهد شد و متن درون سند شما به صورت تیره و تار نمایش داده می‌شود، دکمه‌های مربوط به سرصفحه و پاورقی روی نوار ظاهر خواهند شد و همچنین در گوشه‌ بالای سمت راست یک دکمه‌ Close Header and Footer ایجاد خواهد شد.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله سوم: در نهایت، می‌توانید هر اطلاعاتی را که می‌خواهید در قسمت سرصفحه نمایش داده شود را در سرصفحه بنویسید و هنگامی که کارتان تمام شد، روی دکمه‌ Close Header and Footer کلیک کنید تا از حالت درج سرصفحه خارج شوید. نتیجه‌ نهایی را به شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

برای اضافه کردن پاورقی نیز می‌توانید همین مراحل را انجام دهید.

ویرایش سرصفحه و پاورقی:

مراحلی که در ادامه آمده‌اند به شما کمک می‌کنند تا سرصفحه و پاورقی صفحه‌ خود را در سند ویرایش کنید:

مرحله اول: روی قسمت Insert tab کلیک کنید و همچنین روی سرصفحه یا پاورقی‌ای که می‌خواهید آن را ویرایش کنید، کلیک کنید. فرض کنید که می‌خواهید سرصفحه را ویرایش کنید، پس از طی همان مراحل، وقتی روی دکمه‌Header button کلیک کردید، فهرستی از گزینه‌ها برای شما نمایش داده می‌شوند و گزینه‌  Edit Header نیز در میان گزینه‌ها موجود است.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله دوم: روی گزینه‌ Edit Header کلیک کنید و مطابق شکل زیر، مایکروسافت Word یک سرصفحه‌ قابل ویرایش به شما نشان می‌دهد.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی ایجاد حاشیه و روش ساخت سرصفحه و پاورقی در متن (قسمت ۱۸)

مرحله سوم: حالا می‌توانید سرصفحه‌ سند خود را ویرایش کنید و هنگامی که کارتان به اتمام رسید، روی دکمه‌ Close Header and Footer کلیک کنید تا از حالت ویرایش سرصفحه خارج شوید. برای ویرایش پاورقی هم می‌توانید همین مراحل را طی کنید.

آموزش گام به گام مایکروسافت ورد (Microsoft Word) / قسمت ششم

مخاطبان عزیز دریچه فناوری باشگاه خبرنگاران جوان می‌توانید سوالات، مشکلات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات همین گزارش ارسال کنید تا در بخش‌های بعدی این آموزش تا حد امکان به آنها پرداخته شود.

گزارش از عبدالله مطیع


بیشتر بخوانید: قسمت اول/ چگونه کار با مایکروسافت ورد (Microsoft Word) را آغاز کنیم؟ +آموزش تصویری


انتهای پیام/

قسمت هجدهم/ آموزش رایگان استفاده از برنامه مایکروسافت ورد (Microsoft Word) از مبتدی تا پیشرفته