جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
آخرین خبرها
صفحه اصلی » دانش » (قسمت ۱۴) آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها

(قسمت ۱۴) آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها

آموزش جامع نرم‌افزار مایکروسافت ورد در باشگاه خبرنگاران جوان ارائه شده است؛ برای آشنایی کامل با این برنامه کاربردی با ما همراه باشید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوریگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از شرکت‌هایی که در زمینه ساخت و عرضه نرم افزارهای گوناگون  فعالیت چشم‌گیری داشته، شرکت مایکروسافت است. این شرکت طیف وسیعی از نرم افزار‌های کاربردی از جمله ویرایش متن، ویرایش عکس، مدیریت سایت، ابزار مهندسی و … را تولید کرده و در قالب مجموعه Microsoft Office در دسترس کاربران سراسر جهان قرار داده است.

در این سری از جلسات آموزشی قصد داریم به نرم افزار مایکروسافت ورد بپردازیم. برنامه Microsoft Word یک برنامه تجاری-بازرگانی برای ارائه مطلب است که توسط شرکت Microsoft برای سیستم عامل‌های ویندوز و مکینتاش (نسخه ۸) نوشته و عرضه شده است. نسخه‌ای که این آموزش در قالب آن تهیه شده است Microsoft Word 2010 است. برنامه Microsoft Word ابزاری برای ارائه اطلاعات است که از انواع متن‌ها، شکل‌ها، طراحی‌ها، عکس‌ها و رسانه‌های چندگانه در کنار سایر محصولات Microsoft Office مانند Excel، پشتیبانی می‌کند.

شما می‌توانید قسمت قبلی آموزش Microsoft Word از طریق لینک زیر مشاهده کنید:


بیشتر بخوانید: آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی تغییر در نوع نوشته و رنگ متن (قسمت ۱۳)


چگونگی صف بندی متن در مایکروسافت ورد

در این مبحث صف بندی متن در مایکروسافت Word 2010 را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در مایکروسافت Word 2010 چهار نوع صف بندی برای متن در اختیار داریم: صف بندی از چپ، صف بندی از راست، صف بندی در وسط و صف بندی هم تراز.

متن تراز شده از چپ:

یک متن هنگامی متن تراز شده از چپ در نظر گرفته می‌شود که صاف در امتداد حاشیه‌ چپ تنظیم و نوشته شده باشد. در اینجا یک روش ساده برای تنظیم یک متن از چپ وجود دارد.

مرحله اول: هرجا از پاراگراف که می‌خواهید تنظیم شود کلیک کنید و سپس از قسمت Home tab دکمه‌ Align Text Left را انتخاب کنید. برای انجام آسان‌تر این کار می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl+ L استفاده کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

متن تنظیم شده در وسط:

زمانی می‌گوییم یک متن در وسط تراز شده که دقیقا در وسط صفحه سفید ورد نوشته شده باشد. با انجام فقط یک مرحله می‌توانید متن را در وسط سند تنظیم کنید.

مرحله اول: در قسمتی از متن که می‌خواهید آن را تنظیم کنید، کلیک کنید و سپس از قسمت Home tab گزینه‌ Center  را انتخاب کنید. می‌توانید از کلید Ctrl+ E هم برای این کار استفاده کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

متن تنظیم شده از راست:

زمانی می‌گوییم یک متن از راست تنظیم شده که از حاشیه راست نوشته شود. با انجام روش زیر می‌توانید یک متن را از سمت راست تنظیم کنید.

مرحله اول: در هرجایی از متنی که می‌خواهید تراز شود کلیک کنید و سپس از قسمت Home tab دکمه‌ Align Text Right را انتخاب کنید. برای انجام راحت‌تر این کار می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl+ R نیز استفاده کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

متن هم‌تراز شده:

متن پاراگراف زمانی هم تراز خواهد بود که از هر دو حاشیه‌ چپ و راست به یک اندازه و صاف باشد. با انجام مرحله‌ زیر می‌توانید متن خود را هم‌تراز کنید.

مرحله اول: روی هر قسمتی از متن که می‌خواهید هم‌تراز شود کلیک کنید و سپس در قسمت Home tab روی دکمه‌ Justify کلیک کنید. برای آسان‌تر شدن کار می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl+ J استفاده کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)
آموزش گام به گام مایکروسافت ورد (Microsoft Word) / قسمت ششم

چگونگی حرکت دادن پاراگراف‌ها در مایکروسافت ورد

در این مبحث در مورد حرکت دادن پاراگراف‌ها در مایکروسافت Word 2010 بحث می‌کنیم. همان‌طور که می‌دانید، تنظیمات حاشیه‌ها فضای خالی که در هر کدام از جهات پاراگراف نمایان می‌شود را محاسبه می‌کند. شما می‌توانید سند خود را از حاشیه راست، حاشیه چپ یا از هر دو جهت حرکت دهید. در این بخش ما نحوه‌ حرکت دادن پاراگراف همراه با خط اول و بدون خط اول پاراگراف را به شما آموزش می‌دهیم.

حرکت دادن از چپ:

حرکت دادن به سمت چپ به این معنی است که پاراگراف را از حاشیه‌ چپ به سمت وسط سند حرکت دهیم. برای حرکت دادن متن از چپ مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: روی قسمتی از متن که می‌خواهید از چپ حرکت دهید کلیک کنید و سپس در قسمت Home دکمه‌ Increase Indent را بزنید؛ یا به طور ساده می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl+ M استفاده کنید. برای ایجاد حرکت بیش‌تر می‌توانید چندین بار این کار را انجام دهید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

مرحله دوم: می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه‌ Decrease Indent در قسمت Home برای حذف کردن حرکت استفاده کنید یا برای راحت‌تر شدن کار می‌توانید از کلید میان‌بر Ctrl+Shift+M استفاده کنید. برای حذف حرکت بیشتر می‌توانید چندین بار این کار را انجام دهید.

همچنین می‌توانید از پنجره‌ محاوره‌ای پاراگراف برای تنظیم حرکت از چپ یا از راست استفاده کنید. طرز استفاده از این پنجره را در آخر این فصل خواهیم دید.

حرکت دادن از راست:

حرکت از راست به این معنی است که یک پاراگراف را از سمت راست به وسط سند حرکت دهیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال می‌کنیم.

مرحله اول: در هر قسمتی از متن که قصد حرکت دادن آن را دارید کلیک کنید و سپس روی دکمه‌ افزایش میزان حرکت که در قسمت Page Layout قرار دارد، کلیک کنید. برای افزایش میزان حرکت بیشتر می‌توانید چندین بار روی این دکمه کلیک کنید. برای حرکت دادن پاراگراف از چپ نیز می‌توانید همین کار را با دکمه‌ افزایش میزان حرکت چپ که در همان محل قرار دارد انجام دهید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

مرحله دوم: با کلیک کردن روی دکمه‌ تغییر دهنده‌ Decrease Right Indent در جهت مخالف، می‌توانید حرکت از راست را حذف کنید. همچنین برای تنظیم حرکات از چپ و راست از پنجره‌ محاوره‌ای پاراگراف استفاده کنید.

حرکت دادن سطر اول:

می‌توانید قسمت چپ یک پاراگراف را به وسط پاراگراف حرکت دهید. روش حرکت دادن سطر اول را در این قسمت مشاهده می‌کنید.

مرحله اول: در هرجای پاراگراف که می‌خواهید آن را حرکت دهید، کلیک کنید و سپس روی نشانگر پنجره‌ محاوره‌ای پاراگراف که قسمت Home tab قرار دارد کلیک کنید.

مرحله دوم: برای حرکت دادن از چپ، گزینه‌ Before Text و برای حرکت دادن قسمت چپ از سطر اول،گزینه‌ First Line  را انتخاب کنید. می‌توانید با استفاده از واحد حرکت (Indention Unit) حرکت را کنترل کنید. گفتنی است؛ در چهارچوب پیش نمایش فقط می‌توانید نقشه‌ خود را کنترل کنید ولی نمی‎‌توانید وضعیت حرکت را کنترل کنید.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)

تورفتگی آویخته (Hanging Imdentation):

می‌توانید سمت چپ سطر اول از یک پاراگراف را از مرکز به سمت چپ حرکت دهید که به این عمل دندانه گذاری آویخته گفته می‌شود. مراحل انجام این حرکت را در ادامه مشاهده می‌کنید.

مرحله اول: در هرجای پاراگراف که می‌خواهید به راست حرکت داده شود کلیک کنید و سپس روی نشانگر پنجره‌ محاوره‌ای پاراگراف که در قسمت Home قرار دارد، کلیک کنید.

مرحله دوم: روی چرخنده‌ Before Text کلیک کنید تا بتوانید حرکت را تنظیم کنید. سپس گزینه‌ Hanging را انتخاب کنید تا قسمت چپ سطر اول را به سمت چپ و دورتراز مرکز سند حرکت دهد. با تنظیم واحد Indemtation می‌توانید حرکت را کنتزل کنید. یک چهارچوب پیش نمایش فقط نظر را ارائه می‌دهد ولی از وضعیت تورفتگی اطلاعاتی به دست نمی‌دهد.

آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف‌بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)
آموزش گام به گام مایکروسافت ورد (Microsoft Word) / قسمت ششم


بیشتر بخوانید: قسمت اول/ چگونه کار با مایکروسافت ورد (Microsoft Word) را آغاز کنیم؟ +آموزش تصویری


انتهای پیام/

قسمت چهاردهم/ آموزش رایگان استفاده از برنامه مایکروسافت ورد (Microsoft Word) از مبتدی تا پیشرفته

درباره‌ admin

این مطلب را نیز بخوانید

نحوه محاسبه حجم فایل یک تصویر در فتوشاپ

همانطور که می‌دانید، می‌توان با استفاده از فتوشاپ، مود رنگی یک تصویر را به یکی …